Hürriyet’ten cevap var


Sumgayit19 Ocak 2013 tarihli Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök tarafından kaleme alınan “O sahneyi yeniden oynamış” adlı köşe yazısında yazar, gazeteci Mehmet Ali Birand’la bağlı anılarını anlatıyor, “Ermenilerin öldürüldüğü Pripyat’a ilk giren iki gazeteci bizdik” alt başlığıyla şu ifadelere yer veriyordu: “Onunla birlikte çok büyük özel işler yapmıştık.1989 yılında Azerbaycan’da ermenilerin öldürüldüğü Pripyat şehrine olaylardan sonra giren ilk iki gazeteci bizdik. Pripyat Meydanı’nda olayı anlatırken video görüntülerini ben çekmiştim. O sırada bir Azeri gelip “Siz Mehmet Ali Birand’sınız” demişti. Dağlık Karabağ’dan kaçan göçmenlerden biriymiş. Oradayken Türk televizyonlarını seyredermiş. Oradan tanıyormuş”.

Azerbaycan’da Pripyat adlı yerleşim biriminin olmadığına dair şikayetimi çeşitli platformlarda dile getirmiş, gazetenin okur temsilcisi Faruk Bildirici’ye de mektup yazarak bildirmişdim.

Bugün Faruk Bildirici’den mail aldım. Cevabı aynen aktarıyorum:

“Sayın Dilanova,

Görüşlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederim; Ertuğrul Özkök’e de aktardım. Haklısınız yazıda isim karışıklığı var. Sanırım Sumgait ile Çernobil yakınındaki Pripyat karışmış. İyi günler..Gazetenin okur temsilcisi Faruk Bildirici”.

Sayın Bildirici,

Konuyu Ertuğrul Özkök’e aktardığınız ve özellikle cevap yazdığınız için teşekkür ediyorum. Amma yine de çelişki ve tutasızlıklar var. Şöyle ki, Sumgayıt hadiseleri 1988 yılında baş vermiştir. Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Sumgayıt şehrinde cereyan eden olaylarda yalnız ermeniler değil, azerbaycanlılar da öldürülmüştür. Bugün Azerbaycan’ı dünya kamuoyu önünde haksız duruma düşürmek isteyenler, bütün yükümlülüğü Azerbaycan’ın üzerine yıkmak çabası içindedirler. O dönemde Azerbaycan SSCB-ye bağlı idi ve tabir yerindeyse “KGB’nin kılıcının önünün de, arkasının da kestiği bir dönemde ondan habersiz ülkede kuş dahi uçamazdı”. Azerbaycan Sumgayıt hadisələrindən 3 yıl 8 ay sonra (18 ekim 1991) bağımsızlığını ilan etmiştir. Sorumlu dönemin Sovyetler Birliği’nin yöneticileri ve KGB’dir. Sovyet milis güclerinin hadiseler sırasında ilgisiz davranması da bunu sübut ediyor.

Sumgayıt davasında yargılananlar arasında Eduard Grigoryan adlı ermeni de vardı. Tutuklananlardan biri, Ahmet Ahmedov adlı azerbaycanlı Moskova’da yargılanmış ve  kurşuna dizilerek idam edilmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için azerbaycan, rus ve ingiliz dillerinde faaliyet gösteren www.sumqait.com saytını ziyaret edebilirsiniz.

Bu hesaba göre, Ertuğrul Özkök’ün Sumgayıt’a 1989’da değil, 1988 yılında gelmesi gerekiyordu. Ve yine bir yıl geriye gittiğimiz için Mehmet Ali Birand’ın o dönemde Azerbaycan’da tanınıyor olması imkansız gibi görünüyor.

Not: Azerbaycan’a ilk “qaçqın”lar (mülteciler) 25 Ocak 1988-de  Ermenistan’ın Gugark bölgesinden gelmiştir. Sumgayıt hadiselerinin yaşandığı dönemde henüz Dağlık Karabağ’dan çıkarılanlar yoktu. Dolayısıyla, 1988 yılının Şubat ayında Dağlık Karabağ’dan kaçan göçmenin Sumgayıt’ta Mehmet Ali Birand’la konuşması yine mümkün değil (Ankara Üniversitesi mezunu Nadir Ceferov’un uyarısıyla 26 Ocak 2013 tarihinde eklenmiştir). 

Köşe yazılarının amacı belirli olaylar hakkında fikir bildirmek, okuyucunun bir anlamda “gözünü açmak”tır. Özellikle, büyük tirajlı gazetelerin köşe yazarları fikirlerini geniş kitlelere yayma konusunda büyük olanaklara sahiptirler, ama bu olanakları kötüye kullanamazlar. “Barış dili”ni bütün haberlere yayarken, bizim acılarımızın da (Azerbaycan sınırları içerisinde 1 milyondan fazla mülteci var, topraklarımızın 20 faizi işgal altında ve s.) göz ardı edilmemesini temenni ediyorum.

Saygılarımla,

Lale Dilanova

Azerbaycan Üniversitesi öğretim üyesi

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu

24 Ocak 2013, Bakü, Azerbaycan

 

Advertisements

Hürriyet’ten cevap var” üçün bir cavab

  1. Sağ ol, Lale. Yalnız adi geçen gazetecilerin her ikisi ermeni yanlisi olduğu için başka türlüsü beklenemezdi. Demokrat geçinip hatta özellikle Dink olaylarinda kendilerine rant sağlayan bu adi batasıca gazeteci bozuntulari yalniz bize değil türk kimliyine de lekeler.

Cavab qoy

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma