Köşeyi tutanın tutarsızlıkları (Özkök ve Pripyat: İki yazı arasındaki benzerlik)


‘“Hürriyet gazetesindeki köşeniz aracılığıyla siz  fikirlerinizi geniş kitlelere yayma konusunda daha büyük imkanlara sahipsiniz. Ama, siz bu imkanı kötüye kullanamazsınız. Düşünce özgürlüğü her aklına geleni yazma özgürlüğü değildir…”

Agdam mescidiTürk medyasında son yıllarda Azerbaycan’ı karşıtı haber ve köşe yazılarının sayı hızla artıyor. Bu tip yazılar Türk kamuoyunda Azerbaycanın imajını zedelemeye hizmet ediyor. Ermenistan ile ilgili haberlerde ise kamuoynu etkisizleştirecek bir üslubun yeğlendiği görülüyor.

Konuyu takip edenler bilir, bu tip yazıların son örneği 19 Ocak 2013 tarihli Hürriyet gazetesinde Ertuğrul Özkök tarafından kaleme alınmıştır. “O sahneyi yeniden oynamış” adlı köşesinde bir kaç gün önce vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand’la bağlı anılarını anlatan Özkök, “Ermenilerin öldürüldüğü Pripyat’a ilk giren iki gazeteci bizdik” alt başlığıyla şu ifadelere yer veriyor: “Onunla birlikte çok büyük özel işler yapmıştık.1989 yılında Azerbaycan’da ermenilerin öldürüldüğü Pripyat şehrine olaylardan sonra giren ilk iki gazeteci bizdik. Pripyat Meydanı’nda olayı anlatırken video görüntülerini ben çekmiştim. O sırada bir Azeri gelip “Siz Mehmet Ali Birand’sınız” demişti. Dağlık Karabağ’dan kaçan göçmenlerden biriymiş. Oradayken Türk televizyonlarını seyredermiş. Oradan tanıyormuş”.

Ertuğrul Özkök – “O sahneyi yeniden oynamış”

Bu yazıdaki Pripyat şehrinin ve meydanının Azerbaycan ile bir ilgisinin olmadığı, 1989 yılında Azerbaycan’da Türk televizyonlarının izlenmesinin olanaksız olması daha evvelki yazılarda ele alınmış ve çürütülmüştür.

Lale Dilanova – “Haberler çok iyi abi… Kendimizi ifşa ettik…”

Lale Dilanova – “Özkök’e yanıt: Pripyat yoktur, ama tıpkı onun gibi hayalet bir şehir var, Ağdam…”

Bütün çabalarımıza rağmen, yazar konu ile ilgili açıklama yapmazken, internetteki “Pripyat” aramalarında Özkök tarafından yazılmış başka bir yazı ile karşılaşıyoruz. 14 mayıs 2000 tarihli “Keşke o salatalığı yeseydim” başlıklı yazısında Özkök bir Pripyat’tan daha bahsedıyor: “1989 yılında, nükleer kazadan tam bir yıl sonra Çernobil Santralı’na giren ilk 10 gazeteciden biri bendim. Santralın hemen ilerisinde bulunan Pripyat Kasabası’na gittiğimde beni bekleyen tek şey hayalet sokaklardı. Evlerin pencerelerinden görünen tek tip manzara ise yarıda terk edilip bırakılmış yemek masalarıydı. Yalnızlık dünyanın hiçbir yerinde bu kadar hüzün verici bir kozmoğrafyaya dönüşemezdi”.

Ertuğrul Özkök – “Keşke o salatalığı yeseydim”

İkisi de Özkök tarafından yazılmış yazı, Özkök 1989 yılında hem Ukrayna’da, hem de Azerbaycan’da Pripyat’a girmiş ilk gazetecilerdenmiş… Ama 2000 yılında kaleme alınmış yazıda da bir tutarsızlık var. 20. Yüzyılın en büyük nükleer kazası olan Çernobil faciası 26 Nisan 1986’da baş vermiş, gizli tutulmaya çalışılsa da, hadiseden dört gün sonra bütün dünyanın haberi olmuştu. Bu hesaba göre, Özkök’ün Pripyat’ı 1987’de ziyaret etmesi gerekirdi, 1989’da değil…

Vikipediya – “Çernobil reaktör kazası”

Yazılar alt-alta konup bir değerlendirme  yapıldığında, Türkiye’nın en büyük gazetelerinden olan Hürriyet’ın genel yayın yönetmeni olarak 20 yıl görev yapan  Özkök’ün tutarsızlıktan sınıfta kaldığı söylenebilir.

Sayın Ertuğrul Özkök, düşündüğünü serbestçe ifade etme özgürlüğü olmazsa olmaz bir haktır. Amma ne yazık ki, tüm insanlar, düşüncelerini ifade etmek açısından eşit haklara sahip olsalar da, eşit olanaklara sahip değillerdir. Hürriyet gazetesindeki köşeniz aracılığıyla siz  fikirlerinizi geniş kitlelere yayma konusunda daha büyük imkanlara sahipsiniz. Ama, siz bu imkanı kötüye kullanamazsınız. Düşünce özgürlüğü her aklına geleni yazma özgürlüğü değildir…  İnsanları rencide etmeden, hüküm giydirmeden, algıları manipule etmeden yapılmalıdır…

“Artık hayvanları da hakları ve güclü lobileri var” demişdiniz bir yazınızda…  Hayvanlar hakkında bile aklınıza geleni yazamıyorsunuz artık…

1989’da siz gerçekten nereye gitmiştiniz? Ya da nedir bu Azerbaycan düşmanlığının sebebi, sayın Özkök?

Lale Dilanova

Azerbaycan Üniveristesi, öğretim üyesi

Gazi Üniversitesi, İletişim Fakültesi mezunu

21 ocak 2013, Bakü, Azerbaycan

Cavab qoy

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google foto

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma