Haberler çok iyi abi… Kendimizi ifşa ettik…


pripyatTürk medyasında son yıllarda Azerbaycan’ı karalayan, iki ülke arasındakı ilişkileri  baltalayan haber ve özellikle köşe yazılarına sıkça rastlıyoruz, bu yazılarla Türk kamuoyu yanlış yönlendiriliyor. Ermenistan ile ilgili haberlerde ise kamuoynu etkisizleştirecek bir üslubun yeğlendiği görülüyor.

Bu tip yazıların son örneği dün Hürriyet gazetesi  yazarlarından Ertuğrul Özkök tarafından kaleme alınmıştır. “O sahneyi yeniden oynamış” adlı köşesinde (19 ocak 2013) iki gün önce vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birandla bağlı anılarını anlatan Özkök, “Ermenilerin öldürüldüğü Pripyat’a ilk giren iki gazeteci bizdik” alt başlığıyla şu ifadelere yer veriyor: “Onunla birlikte çok büyük özel işler yapmıştık.1989 yılında Azerbaycan’da ermenilerin öldürüldüğü Pripyat şehrine olaylardan sonra giren ilk iki gazeteci bizdik. Pripyat Meydanı’nda olayı anlatırken video görüntülerini ben çekmiştim. O sırada bir Azeri gelip “Siz Mehmet Ali Birand’sınız” demişti. Dağlık Karabağ’dan kaçan göçmenlerden biriymiş. Oradayken Türk televizyonlarını seyredermiş. Oradan tanıyormuş”.

Yukarıdaki satırlardan anlaşıldığı üzere, Azerbaycan’da “Pripyat” diye bir yer varmış, 1989 yılında burada Azerbaycanlılar tarafından ermeniler öldürülmüş ve Özkök Pripyat meydanında olayın video görüntülerini kaydetmiş…

Gelin görün ki, Azerbaycan’da Pripyat adlı her hangi bir yerleşim birimi bulunmuyor. Dikkatli bir okuyucu internette arama yaparak, Pripyat’ın Ukrayna’nın kuzeyinde, terkedilmiş bir şehir olduğunu öğrenebilir.  Şehir Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulmuş, 20. yüzyılın en büyük nükleer kazasından sonra boşaltılmıştır. Pripyat bugün terkedilmiş, hayalet bir şehirdir.

Özkök, yazısında 1989 yılında Türk televizyonlarının izlendiğinden de bahsediyor büyük bir gururla. Oysa o dönemde, Türkiye’de televizyon yayıncılığı alanında TRT tekeli vardı ve ilk özel televizyon olan Star, Magic Box Star 1 adıyla 1990 yılının Mayıs ayında  Almanya üzerinden test yayınına başlayacaktı. SSCB henüz çözülme sürecine girmediğinden birlik üyesi cumhuriyetlerde yabancı televizyon kanallarının izlenmesi mümkün değildi.

SSCB’nin çöküşünü hızlandıracak üç önemli olaydan biri, Özkök ve gazeteci arkadaşının “Pripyat ziyareti”nden yaklaşık bir yıl sonra Bakü’de yaşanacaktı. 1990 yılının başlarında, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini dile getirmek isteyen binlerce Azerbaycanlı, Bakü’nün Azadlık Meydanı’na akın edecek ve günlerce sürecek mitingler başlayacaktı. 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordulsu Bakü’ye girerek bu günahsız ve silahsız insanları katledecek, bu facia tarihe “Kanlı yanvar” (Kanlı ocak) adıyla geçecekti.

Sayın Özkök, siz yazmazsınız, amma bu gün Azerbaycan “20 Ocak katliamı”nın kurbanlarını anmaya hazırlanıyor, binlerce Azerbaycanlı ellerinde karanfillerle Şehidler Hiyabanı’nı ziyaret edecek… Saat 12:00’de ise Azerbaycan için canını veren bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak…

Belki de bu yazı bilerek “20 yanvar” hadiselerininin hemen öncesine denk getirilmiştir, tıpkı iki yıl önce Hocalı soykırımının yıldönümünde Mithat Bereket’in Pusula’sının şaşırması gibi…

Benim önerim, haritaya iyice bakın, Azerbaycanda Pripyat diye bir şehir yoktur, ama bir zamanlar Hocalı vardı…

Lale Dilanova

Azerbaycan Üniveristesi, öğretim üyesi

19 Ocak 2013, Bakü, Azerbaycan

Haberler çok iyi abi… Kendimizi ifşa ettik…” üçün 8 cavab

  1. Geri bildiriş: Köşeyi tutanın tutarsızlıkları (Özkök ve Pripyat: İki yazı arasındaki benzerlik) | JURNALİSTİKA DƏRSLƏRİ

  2. Bu kose yazarlarimizin 90% i satilmistir..Memed ali brandin da oz kokunde kimlere calistiyini bilirik…Bunlar oz fikirlerini yazmazlar…Agil verenleri yazarlar……Zaten dunya bunlarin keyfiyatsiz yazilari uzunden cixiir,,,neyse…bunlarin axiri da gelecek asta,,,asta,,,,!!!!

Cavab qoy

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google foto

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma